ادامه راه عدالت خواهی شهدای روشنایی


ادامه راه عدالت خواهی شهدای روشنایی
پنج شنبه ۲۸ اسد ۱۳۹۵

موضوع چیست؟

خط برق وارداتی ترکمنستان در ابتدا توسط کمپنی تخنیکی فیشنر از مسیر بامیان پیشنهاد شده بود ولی پس از تأیید کابینه مبنی ‌بر عبور این لین برق از مسیر سالنگ، اعتراض‌های گستردۀ باشندگان مناطق مرکزی را به‌دنبال داشته است. اولین حرکت این جنبش در تاریخ ۲۷ ثور رخ داد که در این روز ده ها هزار نفر دست به تظاهرات گسترده زدند. مقام‌های حکومتی می‌گویند که انتقال لین برق ترکمنستان از مسیر بامیان هزینه و زمان بیش‌تری می‌برد. اما باشندگان مناطق مرکزی به این تصمیم حکومت اعتراض کرده می‌گویند که شرکت آلمانی «فیشنر» که مسوولیت تهیه ماسترپلان برق افغانستان را به عهده داشت، مسیر بامیان را برای اجرای این پروژۀ بزرگ برق رسانی انتخاب کرده است. پس از برگزاری تظاهرات ۲۷ ثور، حکومت کمیسیونی را برای تعیین مجدد مسیر برق وارداتی ترکمنستان تعیین کرد که نتیجه نهایی کمیسیون نیز مسیر سالنگ به جای مناطق مرکزی انتخاب کرده بود. در نتیجه هزاران تن از هواداران جنبش روشنایی نتیجه کمیسیون را نپذیرفتند و به حکومت مهلت دادند تا به خواست عدالت خواهانه آنان تن دهد، اما حکومت این خواسته جنبش روشنایی را نپذیرفت و جنبش روشنایی در تاریخ دوم اسد نیز دست به تظاهرات بزرگی در سطح شهر کابل زد. متاسفانه این تظاهرات مسالمت آمیز هدف حمله انتحاری قرار گرفت که در آن نزدیک به ۱۰۰ نفر کشته و تقریبا ۳۰۰ نفر زخمی شدند. این حادثه مرگبار ترین حمله تروریستی از سال ۲۰۰۱ تا امروز در افغانستان می باشد. این حادثه با محکومیت های گسترده ملی و بین المللی مواجه شد. تظاهرکنندگان که با داعیه عدالت خواهی به جاده ها آمده بودند به خاک و خون کشیده شدند.

ما چی فکر می کنیم؟

از نظر عدالت خواهان، تن دادن حکومت به خواست عدالت خواهانه جنبش روشنایی نه تنها ننگ و عاری برای حکومت است بلکه مشروعیت حکومت را افزایش داده و نشان از پاسخگو بودن آن می باشد. اکنون که داعیه عدالت جنبش روشنایی به خون عدالت خواهان آغشته شده است، حکومت علاوه تحقیق بین المللی درباره این قضیه، باید به خواست برحق جنبش روشنایی تن دهد.

چی می کنیم؟

ما حمایت خود را از جنبش روشنایی اعلام کرده و این چنین میکنیم:

  • برای ادامه راه شهدای روشنایی پروفایل های فیسبوک خود را با استفاده از برنامه حمایت تغییر می دهیم.
  • از هشتگ #TheEnlighteningMovement برای اظهار نظر در توییتر و فیسبوک درباره خواست های بر حق جنبش روشنایی استفاده می کنیم.
  • صبح روز جمعه ۲۹ اسد برابر با ۱۹ اگست در سراسر جهان، آغاز دادخواهی ساعت ۹ صبح به وقت کابل، الی ۹ شب با کامنت بارانِ آخرین پست صفحه فیسبوک سازمان ملل و لایک کردن کامنت دوستان و با درج هزاران کامنت زیر یکی از آخرین پست های صفحه سازمان ملل، این سازمان را وادار می کنیم تا در قبال حادثه دوم اسد و تبعیض در افغانستان واکنش داشته باشد.
    آدرس صفحه سازمان ملل در فیسبوک : https://www.facebook.com/unitednations