بیش از یک میلیون افغان بی جا شده داخلی


بیش از یک میلیون افغان بی جا شده داخلی
پنج شنبه ۳۱ سرطان ۱۳۹۵

حقیقت چیست ؟

بر اساس تازه‌ترین گزارش سازمان عفو بین‌الملل، اکنون شمار آوارگان داخلی در کشور به ۱٫۲ میلیون نفر می‌رسد؛ در حالی که در سال ۲۰۱۳، این رقم به ۵۰۰ هزار نفر می‌رسید. در این گزارش با خطاب به رییس‌جمهور غنی نوشته شده است: «۱٫۲ میلیون بی‌جاشده داخلی، آب‌، نان و سرپناه ندارند؛ لطفا پالیسی بی‌جاشدگان داخلی را تطبیق کنید».

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان نیز از وضعیت بد بی‌جاشدگان و آوارگان داخلی هشدار داده بود. عدم دسترسی به مسکن، رفاه و آسایش، آب آشامیدنی، غذای صحی، آموزش و محیط زیست سالم، از جمله مشکلات حقوق‌بشری آوارگان داخلی افغان‌هااند که کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان، آن را بر شمرده است. در گزارشی که این سازمان در ماه قوس ۱۳۹۴ منتشر کرد، خبر داد که بی‌جاشدگان داخلی در کشور به ۴ برابر افزایش یافته است

ما فکر میکنیم که:

مهم‌ترین عامل جابه‌جایی‌های داخلی در کشور، جنگ‌، خشونت‌ها و منازعات مسلحانه، فقر، بیکاری و حوادث طبیعی، در کشور خوانده شده است. بر اساس گزارشی که وزارت امور مهاجرین در سال گذشته خورشیدی به نشر رساند، باشندگان ولایت‌های هلمند و فاریاب، در صدر بی‌جاشدگان داخلی کشور قرار داشت.

نبود برنامه‌ی جامع و پیشگیرانه از جابه‌جایی داخلی و نیز مدیریت ضعیف در کمک‌رسانی‌ها، بخشی از مشکلاتی‌اند که بی‌جاشدگان داخلی با آن مواجه‌اند. بر اساس گزارشی که کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان در ماه قوس ۱۳۹۳ منتشر کرد، حدود ۳۰ درصد بی‌جاشدگان داخلی به‌صورت کامل از حمایت حکومت و نهادهای حمایت از مهاجران محروم بوده و هیچ کمکی را از حکومت و یا نهادهای امدادرسانی، دریافت نکرده‌اند.

آنچه که تا حال گزارش شده است، جنگ و بی‌کاری، شهروندان کشور را مجبور به ترک خانه‌های‌شان کرده است. حکومت نه تنها که از افزایش آوارگان داخلی پیش‌گیری نکرده، بلکه صدای آن‌ها را نیز ناشنیده گرفته است. آوارگان بدون مسکن و کودکان بدون ‌آموزش بسیاری هستند که منتظر عدالت‌اند و چشم‌شان به تطبیق عدالت و رسیدن به مشکلات‌شان از سوی حکومت و جامعه‌ی جهانی دوخته شده‌است.

کاری که ما میکنیم:

1. ما از نمایندگان خود میخواهیم که این هر چه زودتر پلان های سنجید و پیشگیرانه خود را از وقوع اینچنین حوادث در مجلس پارلمان روی بحث و به صورت جدی نظارت کنند.
2. با انتشار از این مطلب و دعوت دوستان خود و همچنین تغییر پروفایل خود به این دادخواست، ما میخواهیم که ۱۰ هزار نفر به این موج بپیوندیم.
3. با استفاده از هاشتگ #RefugeeInAfghanistan از این موضوع حمایت کنیم.

به این حرکت می پیوندم

نوت: متن بالا را میتوانید به دلخواه خود تغییر دهید. متن بالا را کاپی کرده و با کلک روی یکی از کلید های زیر به فیس بوک رفته و برای شخص/صفحه مورد نظر مسیج کنید و یا در فیسبوک خود به اشتراک بگذارید.