اردوی ملی ما، هویت ملی ما


اردوی ملی ما، هویت ملی ما
پنج شنبه ۳۱ سرطان ۱۳۹۵

حقیقت چیست ؟

چند روز قبل در یکی از روزهای گرم تابستانی در شهر کابل سوار «ملی‌بس» شدم. ملی‌بس مملو از مسافر بود. جایی برای ایستاد شدن داخل بس نبود. در این هنگام یک سرباز اردوی ملی که لباس نظامی‌اش را به تن داشت سوار ملی بس شد. از رفتار و برخورد سرباز معلوم می‌شد که عجله داشت. چوکی خالی نبود. اما چند مسافری که در چوکی ملی‌بس نشسته بودند، از سرباز خواستند که به جای آنها بنشینند. اما سرباز قبول نکرد. یکی از این مسافرین، پیر مرد کهن سال، چندین مرتبه تاکید و اصرار کرد که در چوکی او بنشیند. سرباز بالاخره با التماس‌های پیرمرد در چوکی نشست و پیرمرد برایش گفت: «تو حافظ وطن و ناموس ما هستی بچیم! حالا ده چوکی بشی، باز ده جبهه علیه دشمن ایستاد شو.»

در گذشته مردم افغانستان از ارتش و «خاد» کشور می‌ترسیدند و احساس بیگانگی می‌کردند. اما امروزه نیروهای امنیتی در کل و ارتش کشور به صورت خاص، از محبوبیت بی‌نظیری در میان شهروندان افغان برخورداراند. شهروندان افغانستان با دیدن ارتش و پولیس، خودشان را محفوظ احساس می‌کنند و نسبت به این نیروها احترام ویژه‌ای قایل هستند.

همه ساله در افغانستان در فصل بهار و تابستان، جنگ در اکثر ولسوالی‌های کشور افزایش می‌یابند. در گذشته ارتش ملی افغانستان همیشه در حالت دفاعی قرار داشت. اما از بهار سال خورشیدی امسال، ارتش افغانستان از حالت دفاعی به حالت تهاجمی و تعرضی در میدان‌های جنگ تغییر موضع داده است. اکنون در میدان جنگ، انگیزه و «مورال» سربازان اردوی ملی مقابل دشمن نسبت به گذشته بهتر شده‌ است.

ما فکر میکنیم که:

در سال جاری خورشیدی، اردوی ملی افغانستان از خودشان مقاومت و شجاعت خیلی خوب در برابر دشمنان افغانستان نشان دادند. یکی از علت‌های این موفقیت، استفاده از پشتیبانی هوایی نظامی بوده است. اما تا هنوز ارتش افغانستان از کمبود امکانات و فساد در رده‌های بلند امنیتی رنج می‌برند.

نیروهای افغان در دو سال گذشته، در جنگ علیه شورشیان نیز تلفات سنگینی را متحمل شده‌اند. براساس گفته‌های مقامات پنتاگون، تنها در سال ۲۰۱۵ تقریبا ۱۶هزار نیروی ارتش و پولیس ملی کشته و زخمی شده‌اند. این رقم نسبت به کشته و زخمی شدن ۱۲۵۰۰ نیروی امنیتی افغان در سال ۲۰۱۴، افزایش زیادی را نشان می‌دهد.

مقاومت ارتش ملی در مقابل دشمنان کشور دلیرانه و وطن‌پرستانه است و کشته شدن‌شان یک تراژدی بی‌پایان می‌باشد. اگر حمایت مردم از نیروهای امنیتی به همین شکل ادامه داشته باشند، ما یک روز شاهد افغانستانی امن و با ثبات خواهیم بود.

کاری که ما میکنیم:

  1. با تغییر تصویر پروفایل خود حمایت خود را از ارتش ملی خود اعلان میکنیم و از دوستان خود نیز میخواهیم که به این موج بپیوندند.
  2. به دوستان خود که در ارتش ملی در حال حفاظت از وطن و ناموس ما هستند، از نزدیک یا دور پیام تشکری فرستاده و تصاویر تشکری خود را در صفحات اجتماعی نشر میکنیم.
  3. در انتشار مطالب و تصاور از این هشتگ استفاده میکنیم #SupportANA

به این حرکت می پیوندم